Motywacja

Na blogu ostatnio niewiele się dzieje. Dużo natomiast w mojej głowie.
Od Października zacząłem zajęcia u Anity i Andrzeja które mają w założeniu być pracą nad własnym projektem fotograficznym. Męczę się z tym na razie i przeżywam trochę niemoc twórczą (mam po cichu nadzieję że tak też się czują wielcy artyści przed przełomem w swojej karierze ;)). Ale dzięki tym zajęciom i zadaniom domowym bardziej świadomie podchodzę do tego co robię i próbuję nowych rzeczy.
Do tej pory na przykład nie interesowała mnie zupełnie konwencja inscenizatorska/konceptualna, ale dostaliśmy zadanie wykonania autoportretu w formie tryptyku. I całkiem się w to wkręciłem bo zdjęcia mieliśmy wykonać na bazie uprzedniej introspekcji polegającej na wypisaniu rzeczowników, przymiotników oraz czasowników opisujących to jacy jesteśmy i jak się czujemy w danym momencie.
Po ostatnich niedzielnych zajęciach coś zaczyna mi też świtać jeśli chodzi o projekt – w którym kierunku można by z nim pójść..

Dużo czytam, oglądam i myślę o fotografii. Pomaga mi w tym niezawodny Szeroki Kadr ze swoimi filmami, najpierw o Michale Korta a potem o tworzeniu portfolio z Leszkiem Szurkowskim. Pierwszy fotograf zaskoczył mnie tematyką prac którą podejmuje bo znałem go jako portrecistę a tutaj idzie w mocno kontemplacyjne i konceptualne zdjęcia. Podziwiam za to że potrafi się odnaleźć w różnych konwencjach i tematach oraz nie fiksuje się na tym co już zna ale szuka i jest otwarty na nowe. Leszek z kolei oprócz fajnego praktycznego poradnika podrzucił mi super pomysł który od dzisiaj wdrażam do swojej codziennej praktyki a mianowicie – zdjęcie tygodnia. Coś na kształt projektu 365 który realizowałem w zeszłym roku ale jednak nie traktuje tego jako wyzwanie na jakiś określony czas – chciałbym żeby to stało się moim nawykiem.

W poszerzaniu moich moich horyzontów pomaga mi też Karol Krukowski na swoim genialnym kanale na YouTube. Karol ma dar do opowiadania o fotografii w sposób lekki i zabawny a przy tym bardzo wnikliwy. Zwłaszcza odcinek o tym jak fotografować ludzi z bliska. Potężna dawka motywacji żeby po prostu pójść i to zrobić. Nie jest to łatwe, trzeba się spocić i nawiązać relacje, opowiedzieć coś o sobie – po co się fotografuje, co się robi, kim się jest. Wymaga to ZAANGAŻOWANIA i właśnie to jest w tym najpiękniejsze!
W internecie jest mnóstwo blogów, serwisów i kanałów o fotografii. Większość jednak traktuje temat powierzchownie powielając banały o fotografii lub skupia się na zagadnieniach technicznych. Karol ze swoimi treśniami zdecydowanie się tutaj wyróżnia. Karol! Mam nadzieję że rozkręcisz swój kanał i tak jak piszesz będziesz mógł z tego żyć – czego Ci szczerze życzę bo ludzie z pasją i sercem są zawsze na wagę złota.

Poniżej linki do stron osób które mnie inspirują i dają motywację do działania.

Anita Andrzejewska – http://www.anitaandrzejewska.pl/
(dzisiaj ukazał się też film który Ci bardzo polecam!) – https://www.szerokikadr.pl/fotograf-miesiaca/anita-andrzejewska-jestem-kim-jestem
Andrzej Pilichowski-Ragno – http://www.pilichowskiragno.pl/
Michał Korta – http://www.michalkorta.com/
film na Szerokim Kadrze – https://www.szerokikadr.pl/fotograf-miesiaca/michal-korta-wewnetrzny-spokoj
Leszek Szurkowski – http://www.szurkowski.com/
film na Szerokim Kadrze – https://www.szerokikadr.pl/poradnik/wideoporadnik-portfolio-fotografa-prezentacje
Karol Krukowski – https://www.youtube.com/channel/UC9hER92vk7isUIH01Obms2w

Dzięki Wam wszystkim za inspirację i motywację!

A poniżej trochę fotografii z ostatnich trzech miesięcy. Luźne i nieposegregowane tematycznie.

 

AUTOPORTRET

 

 

WIDOCZKI

  

ŚWIATŁA, CIENIE I OSOBY

 

 

GABI